Integracja i tolerancja, czyli kilka słów o empatii

Integracja i tolerancja, czyli kilka słów o empatii

Integracja i tolerancja to jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzy się współczesne społeczeństwo. Wokół nas nie brakuje dzieci, które na co dzień zmagają się z ciężką chorobą, wrodzonymi wadami lub po prostu wyglądają inaczej niż ich rówieśnicy. Autyzm, zespół Downa, niepełnosprawność ruchowa to schorzenia, które dotykają coraz więcej dzieci z naszego otoczenia. Ale czy to czyni ich gorszymi od pozostałych rówieśników?

Inny nie znaczy gorszy

Można byłoby założyć, że problem braku akceptacji i tolerancji nie dotyczy już naszego społeczeństwa, które za sprawą rozwoju wiedzy i postępu medycyny powinno stawać się coraz bardziej otwarte i gotowe na kontakt z drugim człowiekiem. Z drugiej strony jednak wciąż spotykamy się z niechęcią wobec odmienności i brakiem akceptacji dla osób niepełnosprawnych. Tymczasem nikt z nas nie jest idealny – najwyższy czas, aby to zaakceptować i pokazać dzieciom, że inny nie znaczy gorszy. 

W jaki sposób uczyć dziecko tolerancji?

Zadaniem rodziców jest uczyć dzieci tolerancji i zrozumienia wobec innych już od najmłodszych lat. To na nich głównie spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie charakteru i postawy młodego człowieka. Dziecko dokładnie obserwuje nasze zachowania, a potem często je powiela je w podobny sposób. Jeśli zależy nam na tym, aby maluch okazywał szacunek innym – dzieciom czy dorosłym, musimy pokazać mu, że sami tak robimy. Starajmy się nie kategoryzować, nie oceniać, a co gorsze nie wyzywać nikogo w jego obecności. Pamiętajmy o tym, że dziecko, które jest wychowywane w duchu tolerancji, nie uznaje tego za coś nadzwyczajnego i przejmuje tę postawę po rodzicach w sposób naturalny.

Integracja sposobem na zrozumienie

Samo mówienie i uświadomienie naszego dziecka o potrzebie tolerancji nie wystarczy – istotne są także czyny. Potrzebna jest wzajemna integracja, która z pewnością wpłynie na korzyść obu stron. Twoje dziecko powinno samo przekonać się o tym, że zabawa z niepełnosprawnym rówieśnikiem nie różni się może aż tak bardzo od czasu spędzonego ze zdrowymi dziećmi. Jeśli Twoja pociecha ma możliwość zabawy z niepełnosprawnym rówieśnikiem, pozwól nawiązać im wzajemny kontakt, a kto wie – być może w przyszłości staną się najlepszymi przyjaciółmi?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było otwarte i potrafiło wykazać się tolerancją wobec innych, daj mu przykład i pokaż, że warto zwracać uwagę na potrzeby innych.