Relacja z Military Ski patrol 2018

Relacja z Military Ski patrol 2018

W dniach 5 – 9 marca w Szklarskiej Porębie odbyły się Trzecie Zimowe Zawody Górskie Military Ski Patrol 2018. Wzięło w nich udział 19 drużyn, w tym reprezentanci USA, Włoch i Czech.  Formuła konkurencji nawiązywała do przedwojennych zawodów „Military Patrol” – oficjalnej dyscypliny na Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku. 

W pierwszy dzień drużyny odbyły szkolenie ze strzelania różnego typu broniami, aby nauczyć się władać nowym uzbrojeniem i wykorzystywać inne techniki strzeleckie. Drugiego dnia do zawodnicy musieli pokonać trasę na Szrenicę, zjechać na nartach i podejść do schroniska pod Łabskim Szczytem. Następnie drużyny przystąpiły do konkurencji zwanej Lawina, w której celem było w jak najkrótszym czasie znalezienie poszkodowanych, zasypanych przez śnieg. Kolejnym zadaniem był przemarsz do Polany Jakuszyckiej, zbudowanie na miejscu jamy śnieżnej i spędzenie w niej nocy. Trzeciego dnia zawodnicy musieli zmierzyć się z konkurencją Tobogan, czyli zbudowaniu improwizowanych sań ze sprzętu alpinistycznego i przewiezieniu na nich poszkodowanego, a następnie wykonać prawidłowe rzuty granatem.

Ponadto drużyny musiały poradzić sobie z takimi zadaniami jak udzielenie pomocy rannemu i przygotowanie go do ewakuacji, strzelanie amunicją treningową z moździerza i amunicją bojową z 4 typów broni na terenie przygodnym, wykonanie zasadzki na przeciwnika podchodzącego doliną oraz przetransportowanie samochodu na odległość trzydziestu metrów za pomocą improwizowanego układu wyciągowego. 

Jak co roku zawody były bardzo wymagające, ale też emocjonujące. Ostatecznie zwycięzcami zostali podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych. Z niecierpliwością czekamy na następną edycję!