Wspieraj dziecięce pasje

Kobieta z dzieckiem

Wspieraj dziecięce pasje

Nadeszła jesień, a wraz z nią nowy rok szkolny. Dzieci wróciły do szkolnych ławek, gdzie spędzać będą teraz większość swojego czasu. Czekają ich tam nie tylko kolejne wyzwania, ale i nowo odkryte pasje. Aby mogły się w nich jednak realizować, potrzebne będzie im wsparcie ze strony rodziców.

Po co dziecku pasja?

Dlaczego wsparcie zainteresowań naszej pociechy jest tak ważne? Pomoc w realizacji poszczególnych działań naszego dziecka może zaprocentować w przyszłości. Kto wie – być może jego pasja przerodzi się z czasem w sposób na życie? Nawet jeśli Twoje dziecko wybierze kiedyś inną drogę, dzięki Twojego wsparciu i zrozumieniu poczuje się szczęśliwe i zyska niezwykle ważną pewność siebie.

Jak zaszczepić w dziecku pasję?

Pasją dziecko jest w stanie zarazić się od rodziców. Pamiętajmy, że to oni stanowią dla niego swoisty wzór zachowań. Jeśli dziecko widzi, że interesują się oni daną rzeczą, zgłębiają wiedzę na jej temat, rozmawiają o niej przy stole – zaczyna robić to samo.

Zapewnij mu swobodę

Ważne jest to, aby naszego dziecka do niczego nie przymuszać. Niech dziecko ma pewność, że jest zawsze wspierane – niezależnie od tego, czy jego pasje są do końca zgodne z naszymi. Zapewnijmy mu swobodę, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Usilne pragnienie przeszczepienia naszych niespełnionych pasji na dziecko niemal zawsze kończy się niepowodzeniem. Ciążąca na dziecku presja przeobrazi tę pasję w coś, co nie będzie kojarzyło mu się z przyjemnością, a zwykłym przymusem.

Jak możemy pomóc?

Nasza rola jako dorosłego powinna zasadzać się na pomocy w pogłębianiu wiedzy lub umiejętności z zakresu jego ulubionych zainteresowań. Czynności, jakie możemy wykonać do poszukanie odpowiednich informacji w Internecie, książkach czy gazetach. Jeśli nasze dziecko uwielbia sport, zapiszmy go na zajęcia z piłki nożnej lub karate, a z pewnością będzie tym faktem zachwycone.

Jeśli widzimy, że nasze dziecko wykazuje zdolności matematyczne, pomóżmy mu je rozwinąć. Pomocne okażą się tutaj wszelkiego rodzaju gry i łamigłówki zmuszające do logicznego myślenia. Wypracowane dzięki nim umiejętności przydadzą mu się zarówno w życiu, jak i szkole. Poszczególne gry potrafią zwiększyć u dziecka poziom koncentracji i polepszyć zdolność liczenia lub czytania.