Sposób na nudę? Rodzinne gry planszowe!

Sposób na nudę? Rodzinne gry planszowe!

Dzieci mają swoje sposoby na nudę i to pojęcie bardzo rzadko występuje w ich słowniku. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic, dlatego maluchy często same wymyślają sobie zabawy. Problem pojawia się wtedy, gdy cały wolny czas pochłaniają im komputer i aktywność internetowa. Aby zapewnić dzieciom rozrywkę, włącz się w zabawę. Dobrym sposobem na nudę jest wspólne granie w gry planszowe.

Planszówki przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Powstaje coraz więcej sklepów, producenci prześcigają się w tworzeniu ciekawych zasad gry bądź interesujących fabuł, a i finanse przestały grać rolę. Teraz można bowiem wypożyczyć nawet najbardziej kosztowne planszówki w wypożyczalniach działających przy punktach sprzedaży. Dlaczego warto wspólnie grać?

Gry planszowe mają wiele zalet. Po pierwsze, zazwyczaj można grać w nie nieskończoną liczbę razy, a i tak będą wciągać. Takie planszówki jak popularny Monopol albo Scrabble są ponadczasowe i każdego dnia pozwalają na rozpoczęcie nowej rozgrywki. Po drugie, wspólna gra integruje rodzinę. Dziecko uczy się, jak należy się zachować w przypadku przegranej, rodzice mogą spędzić więcej czasu ze swoimi pociechami. Zadbaj tylko, by w czasie gry panowała miła atmosfera. Jeśli pojawi się duch rywalizacji, nie pozwól, by był ważniejszy niż dobra zabawa. Po trzecie zaś, planszówki rozwijają wiele umiejętności dziecka. W zależności od tego, jakie gry wybierzecie, maluch może zdobyć nowy zasób słownictwa, podszkolić się w liczeniu i mnożeniu, poznać historię Polski, poćwiczyć zręczność albo popracować nad pamięcią.

Jaką grę wybrać, jeśli Twoje dziecko jeszcze nigdy nie miało styczności z planszówkami? Przede wszystkim kieruj się wiekiem. Nie wybieraj gry, która mogłaby okazać się za trudna. Sprawdź informacje na opakowaniu, doradź się też sprzedawcy, które planszówki cieszą się największą popularnością wśród danej grupy wiekowej. Przy wyborze uwzględnij również zainteresowania dziecka i wybierz grę związaną z jego hobby bądź umiejętnościami.

Gry planszowe to dobry sposób na rozrywkę dla całej rodziny. Pamiętaj tylko, by dziecko czuło, że jest na równym poziomie ze swoim starszym rodzeństwem i z Tobą, rodzicem. W innym wypadku nie przekona się do planszówek.