Dawstwo szpiku – szlachetna pomoc podczas „Mapy Życia”

Dawstwo szpiku – szlachetna pomoc podczas „Mapy Życia”

Po raz kolejny podczas „Mapy życia” będziemy zachęcać do aktywnego, dosłownie, udziału w zapisach do bazy dawców szpiku kostnego. Dlaczego jest to dla nas tak ważne? Bo każdy z nas ma w sobie cząstkę milionera, cenny dar, który uratować może osoby z całego świata!

Twój wygląd, stan konta czy też kolor skóry nie mają żadnego znaczenia! Na świecie istnieje Twój bliźniak genetyczny i to właśnie on może potrzebować Ciebie, a dokładnie Twojego szpiku kostnego.

Jak pomóc?

Dołączenie do bazy jest dziecinnie proste – wystarczy podejść do stanowiska, wypełnić dokumenty i pobrać wymaz z Twojego policzka. 5 minut, tyle wystarczy, aby uratować czyjeś życie.

W Polsce każdego roku około 9 000 osób dowiaduje się o zachorowaniu na nowotwór krwi, a szanse na wyzdrowienie po przeszczepieniu krwi wynoszą aż 70%! Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.

Ale każdy może też pomóc. Przy poszukiwaniu dawcy, w pierwszej kolejności badane jest rodzeństwo chorego, dopiero później szuka się bliźniaka w bazie. Co w przypadku, kiedy zostaniesz wybrany?

Zostałem bliźniakiem! Co dalej?

Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, która stosowana jest w 80% przypadków i zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej i wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu, ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Pomyśl, jaką satysfakcję oraz radość przyniesie Ci uratowanie czyjegoś życia. Nie bój się momentu oddania szpiku, potraktuj je jak rutynowy zabieg. Po pobraniu szpiku kostnego nasz organizm odbudowuje komórki macierzyste w ciągu dwóch tygodni – praktycznie tak samo, jak w przypadku oddania krwi!

Kto wie, czy kiedyś i Ty nie będziesz w potrzebie? Pamiętaj, dobro powraca – dołącz do Bazy Dawców Szpiku Kostnego podczas biegów „Mapa Życia” i nie zwlekaj z pochwaleniem się dobrą nowiną, im więcej osób w bazie, tym więcej osób uratujemy!