Jak rozwinąć w dziecku kreatywność?

Jak rozwinąć w dziecku kreatywność?

Będąc dzieckiem, świat wydaje się polem do eksperymentów. Z czasem, gdy zostajemy wtłoczeni w mechanizmy szkoły, a później pracy i życia dorosłego, zapominamy o nieszablonowych rozwiązaniach i nieopanowanej ciekawości. Natomiast bycie kreatywnym to obecnie ceniona cecha, pozwalająca nie tylko lepiej odnaleźć się na rynku zawodowym, lecz także wyrażać siebie na co dzień. Poznaj 3 sposoby na rozwijanie w dziecku twórczego potencjału.

1. Twórzcie razem bajki

Rodzice powinni zaszczepić swoim szkrabom rytuał czytania na dobranoc. Dzięki temu pociecha będzie chętniej sięgać do książek, kiedy nauczy się samodzielnie czytać, ale też zacznie opowiadać nowe historie. Pozwól dziecku na zadawanie pytań, tworzenie alternatywnych wersji zakończenia bajki, a także zachęcaj do wymyślania własnych opowiastek na przykład na podstawie tego, co maluch widział bądź robił danego dnia.

2. Zorganizuj kreatywną przestrzeń

Często rodzice nie pozwalają dzieciom na zabawy w kuchni czy salonie z obawy na zniszczenia cennych przedmiotów lub zabrudzenia ścian. Pamiętaj jednak, że pociecha musi mieć przestrzeń do wyrażania swojej artystycznej duszy. Zorganizuj więc kąt, w którym córka bądź syn może trochę nabałaganić podczas kolorowania, robienia stempli albo składania modeli. Najlepiej jeśli znajdziesz czas, by towarzyszyć dziecku w tych zabawach, ponieważ zaangażowanie rodzica znacząco wpływa na rozwój kreatywności.

3. Wymyślaj gry

Na rynku znajdziesz wiele gier edukacyjnych, ale nie zawsze można ich użyć. Podczas jazdy pociągiem czy w trakcie czekania w kolejce do lekarza nie pozwól, by dziecko uciekło w multimedialny świat, a spróbuj je zaciekawić wspólną rozrywką. To mogą być chociażby gry słowne na skojarzenia, które pochłoną uwagę malucha.

Kreatywność to nie tylko modne słowo. Rozwijanie wyobraźni pociechy zaowocuje w przyszłości lepszym rozwiązywaniem problemów, większą koncentracją i dużą sprawnością umysłową. Warto poświęcić czas na wspólne gry i zabawy, które wzmocnią twórczy potencjał dziecka.